CNC makineleri ve benzer işlem merkezlerinde soğutma sıvısı deposuna karışan kızak yağları ve diğer yağlar yabancı yağ olarak adlandırılır.
Yapılan incelemelere göre soğutma sıvıları performans ve efektif ömürlerini olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurun yabancı yağlar olduğu tespit edilmiştir.
Yoğunluğu nedeni ile soğutma sıvısı üst kısmında toplanan bu yağlar alt kısmın hava almasını engellemekte ve bu şekilde bakteri üremesine neden olmaktadırlar. Üreyen bu bakteriler zaten hassas bir denge olan soğutma sıvısı dengesini bozarak pas problemleri, makine içi kirliliği, yetersiz yağlama ( buna bağlı olarak düşük uç ömrü ve yetersiz yüzey kalitesi ), rahatsız edici koku ve dumanlanma gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.
Bütün bunlar işletmelerde önemli ekonomik kayıplara ve çevresel problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle bu yağların bir şekilde soğutma sıvısından uzaklaştırılması gerekmektedir. Soğutma sıvısı üzerinden süngerler, kağıt v.b. şeylerle bu yağları uzaklaştırma çabaları hem verimli olmamakta hem de yetersiz olmaktadır.
Yağ Sıyırıcı ile bütün bu problemler çok kolayca çözülmektedir.
Tezgah tankına basit bir şekilde monte edilebilen Yağ Sıyırıcı yabancı yağları sıyırarak almaktadır. Alınan bu yağlar işletme içerisinde muhtelif yağlama operasyonlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.
Gerek soğutma sıvısı efektif ömrünün uzatılması, gerek işleme merkezlerinden daha yüksek verim alınması ve gerekse yabancı yağların geri kazanımı ile Yağ Sıyırıcı çok kısa sürede kendini amorte etmektedir.
Montaj
Yağ Sıyırıcı soğutma sıvısı tankı üst kısmına kolayca monte edilebilmektedir. Montajda bantın alt ağırlığının sıvı seviyesinin yaklaşık 10-15 cm altında olması ve rahat hareket için kesinlikle tank dibine değmemesi gerekmektedir. Cihaz arka sol kısımda ve sol yanda 2 adet olmak üzere toplam 4 adet 6 metrik cıvata bağlantı somunları ile soğutma sıvısı tankı üzerine istenilen şekilde monte edilebilmektedir.
1- Cihaz düşük voltaj ile çalışır (ce) güvenlik standartlarına uygundur.
2- Kullanım ve montajı kolaydır.
3- Zamanlayıcı ünite sayesinde ihtiyaç olduğu kadar çalıştırılır.
4- Çalışma hızı üç kademelidir.